Kopal Storkök AB   |   08-517 600 00   |   mailbox@kopal.se

Kontakt

Här finner ni våra kontaktuppgifter.

Besöksadress

Kopal Storkök AB
Orrvägen 26
192 55 Sollentuna

Fakturaadress

Kopal Storkök AB
Box 8070
192 08 Sollentuna

Fråga Kopal

4 + 3 =

VD

Micael Lunderbye
micael@kopal.se

Ekonomi

Elisabet Hermansson
elisabet@kopal.se

Ingmarie Hermansson
mailbox@kopal.se

Försäljning

Kevin Hermansson
kevin@kopal.se

Paul Davidsson
Paul@kopal.se

Anders Hermansson
anders.hermansson@kopal.se

Peter Hermansson
peter@kopal.se

Ulf Jansson
ulf.jansson@kopal.se

Isabelle Hermansson
isabelle@kopal.se
Tel: 0766233281

Projektering

Göran Hermansson
goran.hermansson@kopal.se

Service

Mejla oss på service@kopal.se

Hardeep Rehalan
hardeep@kopal.se

Lennart Richtner

Ulf Hermansson
uffe@kopal.se

Byggservice

Leif Nordström
Leif@kopal.se

Kyl-service

Activ Kyl
anne@activkyl.se

Om oss

  • Sture Hermansson startar Kopal Sales 1963 efter att ha tillverkat perkulator-kaffebryggare och prototyper på diskmaskiner hemma i trädgården i Danderyd. Företaget tillverkar och säljer storköksmaskiner, främst till kommuner och landsting.
  • Kopal Industrier, som snart startas och flyttar till Skärplinge tillverkar egna maskiner som kokgrytor, stekbord, spisar, värmerier och rostfri inredning.
  • På 70-talet kommer Stures tre söner Jan, Anders och Peter in i företaget som byter namn till Kopal Försäljnings AB och flyttar till Sollentuna. Man börjar med återförsäljning av välkända varumärken och startar en serviceorganisation.
  • I slutet av 90-talet säljer företaget fabriken i Skärplinge och slutar tillverka det egna varumärkets produkter för att istället fokusera på återförsäljning. Kopal startar små försäljningskontor med kontor bl.a. i Växjö, Sundsvall, Boden, Göteborg och Karlstad.
  • Företaget byter 2004 namn till Kopal Storkök AB och köper senare Nya & Begagnade Restaurangmaskiner AB. Företaget öppnar en utställning med lager på 1.000 kvm på Orrvägen i Sollentuna.
  • Företaget, som fortfarande styrs av familjen Hermansson, tillsätter Micael Lunderbye som VD. Man börjar jobba mer mot offentlig verksamhet och HORECA.
  • Serviceavdelningen består av egna servicetekniker som servar företagets kunder och projektavdelningen projekterar och ritar både ny- och ombyggnationer.